Vademecum pierwszej pomocy

Anafilaksja to jeden z objawów nasilonej reakcji alergicznej, pojawia się w niedługim czasie po kontakcie z alergenem i przebiega piorunująco / fot. Fotolia
Tu znajdziesz informacje o pierwszej pomocy w pigułce: dowiesz się jak jej udzielać, poznasz, czym jest karta ICE, nauczysz się, jak wspierać poszkodowanego,a także sprawdzisz, jak zadbać o swoje bezpieczeństwo podczas udzielania pierwszej pomocy.
Marta Słupska / 04.10.2016 13:34
Anafilaksja to jeden z objawów nasilonej reakcji alergicznej, pojawia się w niedługim czasie po kontakcie z alergenem i przebiega piorunująco / fot. Fotolia

Jesteś ratownikiem? Dbaj o swoje bezpieczeństwo!

Jeśli udzielasz komuś pierwszej pomocy, pamiętaj, że Twoje życie jest najważniejsze: jeśli Tobie coś się stanie, drugi poszkodowany również może nie przeżyć bądź ratownicy przybywający na miejsce zdarzenia będę musieli udzielić pomocy nie tylko pierwotnie poszkodowanemu, ale także i Tobie. Zanim zaczniesz pomagać, zadzwoń po profesjonalną pomoc. Zawsze istnieje ryzyko zakażenia wirusami (np. HIV, HBV, HCV), dlatego pierwszej pomocy udzielaj w rękawiczkach ochronnych. W razie konieczności zastosowania metody usta-usta użyj maseczki.

Sprawdź: Jak zadbać o bezpieczeństwo ratowników?

ICE – pomoc w nagłym wypadku

Noszona w portfelu, torbie czy kieszeni karta ICE zwiększa szanse na przeżycie jej właściciela w momencie wypadku. Na karcie ICE ratownicy znajdą bowiem imię i nazwisko osoby, do której należy karta i 3 numery telefonów do osób, które mają być powiadomione o wypadku danej osoby. Taka karta przydaje się szczególnie w przypadku utraty przytomności czy zagubionego dziecka. Jakie są jeszcze zalety karty ICE i jak można ją zdobyć?

Sprawdź: ICE – w nagłym wypadku!

Jak uspokoić poszkodowanego?

Wyobraź sobie, że jesteś świadkiem wypadku. Dzwonisz po karetkę, a w oczekiwaniu na jej przyjazd musisz zająć się poszkodowanym. Pomoc w takiej sytuacji nie oznacza tylko zminimalizowania niebezpieczeństwa zagrażającego jego życiu, ale także uspokojenie go i wspieranie. Tylko jak to zrobić? Szczególnie, gdy reakcja chorego na wypadek bywa czasem nieobliczalna…

Sprawdź: Pierwsza pomoc psychologiczna – jak wspierać poszkodowanego?

Jak uratować tonącego?

Wakacyjne (i nie tylko wakacyjne) wyjazdy nad wodę stwarzają zagrożenie podtopień czy utonięć. Dowiedz się, gdzie dzwonić po pomoc i jak ratować tonącego. Czy warto wskakiwać do wody? Jak reanimować osobę, która przed chwilą się topiła? Czy zawsze po takim zdarzeniu konieczna jest kontrola lekarska?

Sprawdź: Na ratunek tonącemu!

O jeden skok za daleko…

W przypadku niefortunnego skoku do wody do dramatycznych w skutkach efektów prowadzą dwa mechanizmy: uderzenie z ogromnym impetem w dno oraz stan nieprzytomności bez możliwości oddychania powietrzem atmosferycznym. Niefortunny skok na główkę może zakończyć się nawet paraliżem lub śmiercią poszkodowanego – dlatego tak ważne jest, by wiedzieć, jak pomóc skoczkowi.

Sprawdź: Niefortunny skok na główkę – jak udzielić pomocy?

Palmy, piasek, morze, upał i… zagrożenia!

Wybierasz się w daleką podróż? Sprawdź, jakie potencjalne zagrożenia mogą Cię spotkać i jak im zaradzić. Dowiedz się też, co spakować do apteczki na wyjazd, jak obniżyć ryzyko zachorowania na tropikalne choroby, a także co robić w przypadku biegunki, zranień i urazów.

Sprawdź: Pierwsza pomoc w krajach tropikalnych

Problemy w przestworzach

Jet lag, długi brak ruchu, zmiany ciśnienia czy zakaz palenia uciążliwy dla palaczy mogą doprowadzić do choroby lokomocyjnej (nudności), zakrzepicy, zatykania uszu, głodu nikotynowego i problemów z przystosowaniem się do nowej strefy czasowej. Jak im zaradzić i sobie pomóc w trakcie lotu i po nim?

Sprawdź: Długi lot – jak pomóc organizmowi w samolocie?

Gdy kręgosłup woła o pomoc...

Jeśli pracujesz przy komputerze, z pewnością miewasz problemy z kręgosłupem. Ból bywa naprawdę uciążliwy, prawda? A przecież tak niewiele trzeba, by ulżyć kręgosłupowi i i zapewnić mu zdrowie. Pamiętaj, że dla niego 8h siedzenia w tej samej - często złej! - pozycji jest niezwykle męczące...

Sprawdź: Kręgosłup w pracy przy komputerze - pierwsza pomoc

Górskie niebezpieczeństwa

„Przezorny zawsze ubezpieczony” – to porzekadło powinno nam przyświecać w czasie górskich wędrówek. Pamiętajmy więc, że dobry strój i wyposażenie plecaka mogą ustrzec przed rozmaitymi górskimi pułapkami. Oprócz odpowiednich butów, latarki i folii, nie zapominajmy też o zdrowym rozsądku. Vademecum piechura znajdziesz w artykule poniżej.

Sprawdź: Czy można uniknąć niebezpieczeństw w górach?

Uwaga! Video poradnik

Redakcja zdrowie.wieszjak.polki.pl przygotowała video poradnik dotyczący pierwszej pomocy, z którego możesz dowiedzieć się m. in.:

  • Jak prawidłowo przeprowadzić czynności ratujące życie,
  • Jak zachować się podczas wypadku drogowego,
  • Jak udzielać pomocy w konkretnych dolegliwościach, np. zawale serca, krwotokach, udarze mózgu.

W tym opracowaniu znajdziesz interesujące materiały filmowe, dzięki którym przekonasz się, jak pierwsza pomoc wygląda w praktyce. Pomogą Ci one także utrwalić zdobytą wiedzę.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA