Co robić przy zadławieniu lub zachłyśnięciu?

Rękoczyn Heimlicha/fot. Fotolia
Gdy w drogach oddechowych zalega jakiś stały element, mamy do czynienia z zadławieniem. Jeśli treść płynna – z zachłyśnięciem. Jeden i drugi przypadek uniemożliwia prawidłowe oddychanie i wymaga podjęcia natychmiastowego postępowania ratowniczego.
/ 25.10.2010 11:23
Rękoczyn Heimlicha/fot. Fotolia
  • postaraj się, by poszkodowany zaczął kaszleć;
  • gdy nie daje to efektu, stań za ratowanym nieco z boku, pochyl go mocno do przodu i uderz 5 razy między jego łopatki. Pamiętaj, że masz na celu usunąć ciało obce przy każdym uderzeniu, a nie po całej sekwencji uderzeń;
  • jeśli to nie pomoże, wykonaj 5 uciśnięć nadbrzusza (rękoczyn Heimlicha): w tym celu obejmij poszkodowanego od tyłu na wysokości nadbrzusza (musi on być mocno pochylony do przodu); zrób to zaciśniętą w pięść dłonią, którą obejmiesz drugą ręką i wykonaj gwałtowny ruch pięścią do wewnątrz i ku górze – to powinno sprawić, że ciało obce się przemieści;

Zobacz też: Defibrylacja - prąd wspomagający serce

  • jeśli nie widać wyraźnej poprawy, sprawdź jamę ustną czy nie ma w niej ciał obcych, które można by dosięgnąć palcem;
  • kontynuuj wówczas sekwencję pięciu uderzeń w okolicę międzyłopatkową na przemian z pięcioma rękoczynami Heimlicha;
  • w przypadku, gdy poszkodowany straci przytomność, wykonaj resuscytację krążeniowo-oddechową: odchyl głowę poszkodowanego do tyłu, usuń widoczne przyczyny niedrożności dróg oddechowych z jamy ustnej, unieś podbródek osoby ratowanej, sprawdź oddychanie i podejmij próbę wykonania dwóch skutecznych wdechów.

Zobacz też: Jak ocenić stan poszkodowanego?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA