Co oznacza krwawienie z odbytu? Możliwe przyczyny i leczenie

krwawienie z odbytu fot. Adobe Stock
Chociaż najczęstszą przyczyną krwawień z odbytu są hemoroidy, to jednak ten objaw może świadczyć też o innych problemach zdrowotnych, w tym raku jelita grubego. Dlatego krwawienie z dolnego odcinka przewodu pokarmowego zawsze należy traktować poważnie i zgłosić lekarzowi, który będzie mógł skierować na dokładne badania diagnostyczne.
/ 24.02.2021 09:27
krwawienie z odbytu fot. Adobe Stock

Spis treści:

  1. Przyczyny krwawienia z odbytu
  2. Krwawieniu z odbytu - badania
  3. Krwawieniu z odbytu - leczenie
  4. Krwawienie utajone
  5. Krwawienie z odbytu a wstrząs krwotoczny

Przyczyny krwawienia z odbytu

Krwawienie z odbytu jest objawem, który może świadczyć zarówno o problemach dolnego odcinka pokarmowego, jak i górnego. Wystąpienie smolistych stolców wraz z bólem zlokalizowanym w nadbrzuszu świadczą o tym, że źródło krwawienia występuje wyżej, w żołądku lub przełyku. Stolce ze świeżą domieszką krwi wskazują, że źródła krwawienia należy poszukiwać raczej w jelicie lub w okolicach odbytu. Przy czym należy pamiętać, że krwawienie z jelita cienkiego lub górnego fragmentu jelita grubego również może powodować smoliste stolce.

Najczęstszą przyczyną krwawienia z odbytu są hemoroidy, zwane też guzkami krwawniczymi. Oprócz tego wymienia się:

U części osób jest zwiększone ryzyko wystąpienia krwawienia z odbytu. Na pojawienie się krwi podczas oddawania stolca narażone są bardziej kobiety ciężarne i po porodzie, osoby mające często zaparcia oraz otyłe.

Czytaj też: Zaparcia w ciąży

Warto pamiętać, że bardzo ciemny stolec może występować w przypadku przyjmowania preparatów żelaza, różnych pokarmów (np. jagód, szpinaku) lub bizmutu – nie powinien on być mylony ze stolcem smolistym!

Czytaj: Domowe sposoby na hemoroidy

Krwawieniu z odbytu - badania

Przede wszystkim jeśli występuje krwawienie z odbytu, należy udać się do lekarza. Powinien on ocenić, czy krwawienie ma postać ostrą czy przewlekłą - gdyż od tego zależy dalsze postępowanie. Rozpoznanie przyczyny krwawienia z dolnego odcinka przewodu pokarmowego ustala się na podstawie różnych badań. Należą do nich:

  • obejrzenie odbytu,
  • badanie per rectum, czyli badanie palcem przez odbyt, w poszukiwaniu zmian mogących powodować krwawienie,
  • endoskopia przewodu pokarmowego (najczęściej kolonoskopia),
  • sigmoidoskopia,
  • rektoskopia,
  • podstawowe badania, jak pomiar ciśnienia krwi i tętna (w celu oceny nasilenia krwotoku i ewentualnych zaburzeń hemodynamicznych),
  • badanie krwi (może wskazać na anemię).

Krwawienie z odbytu - leczenie

Leczenie krwawienia z odbytu zależy od różnych czynników. Jeśli ma ono charakter ostry i występują objawy wstrząsu krwotocznego, chory musi trafić do szpitala. Tam należy najpierw przywrócić organizmowi prawidłowe parametry - konieczna może być transfuzja krwi, podanie płynów i tlenoterapia. Są to jednak rzadsze przypadki.

Częściej krwawienie z odbytnicy nie jest nasilone, pojawia się od pewnego czasu, wtedy postępowanie lecznicze może obejmować:

  • stosowanie maści i czopków na żylaki odbytu (hemoroidy),
  • zmianę diety na bogatoresztkową i przyjmowanie dużej ilości płynów, aktywność fizyczną (ograniczają zaparcia),
  • koagulację,
  • skleroterapię,
  • zabiegi chirurgiczne (usunięcie zmiany powodującej krwawienie, np. polipa).

Krwawienie utajone

Warto zaznaczyć, że istnieje również utajona postać krwawienia z odbytu, która możliwa jest do wykrycia jedynie w badaniach laboratoryjnych – tzw. test na krew utajoną w kale. Może ono dotyczyć dowolnego odcinka przewodu pokarmowego.

W przypadku wystąpienia jakiegokolwiek krwawienia z odbytu należy skontaktować się ze swoim lekarzem w celu przeprowadzenia diagnostyki, ponieważ krwawienia z odbytu lub obecność krwi utajonej w kale często jest pierwszym objawem choroby nowotworowej, która jest możliwa do wyleczenia, gdy się ją wcześnie wykryje.

Krwawienie z odbytu a wstrząs hipowolemiczny

Dodatkowymi objawami, które mogą towarzyszyć krwawieniu z przewodu pokarmowego, są objawy wynikające z rozwijania się u chorego stanu wstrząsu hipowolemicznego (krwotocznego): przyśpieszenie oddechu, bladość, skąpomocz, nadmierna senność lub wzmożona potliwość.

Wystąpienie powyższych objawów może świadczyć o dużej intensywności krwotoku. Niezwłoczne trzeba wówczas wezwać pogotowie ratunkowe, ponieważ stan wstrząsu jest stanem zagrożenia życia.

Więcej na podobny temat:
Zaparcia – przyczyny ostrych i przewlekłych zaparć, leczenie, dieta, alarmujące objawy
Swędzenie odbytu: przyczyny i leczenie
Hemoroidy – objawy, maści, czopki, leczenie, domowe sposoby
Badanie kału - po co się wykonuje, jak się przygotować, wyniki i cena
Ból podbrzusza - dlaczego boli brzuch na dole?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA