Czy można uniknąć niebezpieczeństw w górach?

góry, wycieczka, fotolia
„Przezorny zawsze ubezpieczony” – to porzekadło powinno nam przyświecać w czasie górskich wędrówek. Pamiętajmy więc, że dobry strój i wyposażenie plecaka mogą ustrzec przed rozmaitymi górskimi pułapkami. Oprócz odpowiednich butów, latarki i folii, nie zapominajmy też o zdrowym rozsądku.
/ 26.09.2016 14:59
góry, wycieczka, fotolia

Zmienna pogoda

W górach pogoda częściej niż gdzie indziej zmienia się. Wahania ciśnienia są szczególnie mocno odczuwalne, a padający deszcz czy śnieg dokucza bardziej przy braku możliwości schronienia. Groźne dla zdrowia (a nawet życia!) może być wychłodzenie organizmu i odmrożenie, szczególnie dokuczliwe podczas zimy. Pamiętajmy więc o ochronie w postaci nieprzemakalnej, ciepłej kurtki, czapki i rękawiczek.

Zobacz też: Jak uniknąć urazów w trakcie wspinaczki?

Na skróty przez niebezpieczeństwo

Mimo że trasy w naszych górach są dobrze oznaczone, każdego roku niesforni turyści w ramach skrócenia sobie drogi lub „zabawy” gubią się w górskich lasach. Odnalezienie właściwej trasy może okazać się niemożliwe, a turysta narażony jest na niebezpieczeństwo - od wychłodzenia przez atak zwierząt po kontuzje. Niemożliwość skontaktowania się z ratownikami lub rodziną wzmaga frustrację i zabiera nadzieję na pozytywne zakończenie wyprawy.

Nie chodź więc na skróty - nie warto!

Wywinąć orła

Kontuzje są towarzyszami w zasadzie każdego rodzaju sportu. Jednak w trekkingu są one o tyle kłopotliwe, że mogą uniemożliwić zejście ze szlaku i powrót do domu. O poślizgnięcie czy potknięcie się na kamieniach nie jest trudno, szczególnie podczas schodzenia z tras, jesienią i zimą oraz podczas deszczu. W wysokich partiach gór, szczególnie od strony północnej, również latem znaleźć można połacie śniegu czy lodu, które również mogą stać się przyczyną poważnych upadków.

Śmiercionośne lawiny

Do rzadszych zagrożeń należą lawiny. Przeczytasz o nich więcej w artykule o lawinach.

Grom z jasnego nieba

Pierwszą reakcją na pojawienie się ciężkich chmur na niebie powinno być zejście w niższe partie gór, najlepiej do schroniska lub wioski. Uderzenie piorunem jest o wiele bardziej prawdopodobne w górach niż w miejscach regularnego bytowania człowieka. W końcu wymyśliliśmy sobie technologię zabezpieczeń przed tą niszczycielska siłą. Strumyki i skały są najczęstszymi miejscami wyładowań, dlatego właśnie należy w szczególności ich unikać. W przypadku, gdy burza zastanie Cię w górach, znajdź zaciszne miejsce i postaraj się odizolować od podłoża odzieżą lub plecakiem. Usiądź i przeczekaj spokojnie.

Zobacz też: Lawina śnieżna i kamienna - jak pomóc?

Jesteś chory - idź w doliny!

Wycieczka w góry jest nierozłącznie związana z ogromnym wysiłkiem fizycznym. Dlatego właśnie osoby, które cierpią na ciężkie schorzenia, takie jak choroba wieńcowa czy astma nie powinny nigdy wybierać się w wysokie partie gór. Ogromny wysiłek może sprzyjać zaostrzeniu choroby, co doprowadzić może nawet do zgonu - takie przypadki są opisywane w polskim taternictwie.

Przed wyjściem w góry zapoznaj się z informacjami na temat obecnego stanu pogody w Tatrach (numer telefonu 018 20 630 19) oraz z informacjami dotyczącymi zagrożenia lawinowego (numer 018 20 637 99).

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA