Czy zerwany paznokieć odrasta? Pierwsza pomoc przy urazie paznokcia

zerwany paznokieć fot. Adobe Stock
Zerwany lub naderwany paznokieć to częste powikłanie po urazie, zmiażdżeniu, zahaczeniu o jakiś przedmiot podczas upadku. Okolica uszkodzonego paznokcia jest narażona na groźne infekcje, dlatego należy uraz opatrzyć, a w niektórych przypadkach konieczna jest wizyta u lekarza. Na nowy paznokieć trzeba poczekać od pół roku do ponad roku.
/ 17.06.2020 05:51
zerwany paznokieć fot. Adobe Stock

Spis treści:

  1. Zerwany paznokieć – przyczyny
  2. Postępowanie przy zerwanym paznokciu
  3. Jak zabezpieczyć palec bez paznokcia?
  4. Zerwany paznokieć  kiedy jechać do lekarza?
  5. Czy zerwany paznokieć odrośnie?

Zerwany paznokieć - przyczyny 

Ze względu na swoje umiejscowienie, paznokcie są narażone na różne rodzaje urazów. W zależności od ich mechanizmu i działającej siły może pojawić się krwiak, skaleczenie oraz zerwanie czy naderwanie paznokcia, a najpoważniejszym powikłaniem jest amputacja części palca.

Do zerwania paznokcia dochodzi, gdy zaczepi on o jakiś przedmiot i zostanie gwałtownie pociągnięty (na przykład podczas upadku i próby chwycenia się). Do odwarstwienia się paznokcia może doprowadzić również uraz zmiażdżeniowyRzadziej do tego typu powikłań dochodzi przy odcięciu paznokcia za pomocą noża lub urządzenia mechanicznego.

Postępowanie przy zerwanym paznokciu

Jeśli uraz paznokcia jest niewielki i nie towarzyszy mu skaleczenie lub złamanie, może być opatrzony w domu. W pierwszej kolejności trzeba usunąć z palców biżuterię, szczególnie pierścionki i bransoletki, które w przypadku rozwinięcia obrzęku będą zaburzać ukrwienie ręki. Jeżeli wystąpiło krwawienie, powinniśmy zatamować je jałowym gazikiem przez delikatny ucisk, a następnie dokładnie ocenić ranę.

Wystarczające leczenie przeciwbólowe zazwyczaj ogranicza się do dostępnych bez recepty leków (np. paracetamol). Zranioną kończynę należy trzymać powyżej poziomu serca, by zmniejszyć ryzyko rozwoju obrzęku.

Jak zabezpieczyć palec bez paznokcia?

Jeśli paznokieć został całkowicie zerwany, ważne jest dbanie o ranę, żeby zapobiec infekcji. Palec należy właściwie zabezpieczyć. Ranę można opłukać pod bieżącą wodą. Jeżeli wystąpiło krwawienie, to zatamować je gazikiem lub bandażem uciskowym. Następnie ranę należy posmarować maścią antybiotykową i zabandażować palec używając nieprzywierającego bandaża. Bardzo ważna jest ochrona rany, ponieważ łatwo dochodzi do zakażenia w takich przypadkach. Podstawą jest zmienianie opatrunku codziennie. Przez 2 dni należy unikać działania wody w tym miejscu. Kiedy widać, że rana się zmniejsza i goi prawidłowo, wystarczy opatrywać tylko czubek palca.

W przypadku wystąpienia niewielkiego krwiaka lub częściowego oddzielenia małego fragmentu paznokcia, można go delikatnie usunąć. Gdy paznokieć jest luźny, ale nadal pozostaje w łożysku, można go z powrotem przykleić, jeśli nie ma zanieczyszczenia pod paznokciem. Należy zastosować maść antybiotykową i opatrunek.

Palec po zerwaniu paznokcia jest bolesny, może być obrzęknięty. Rana będzie się goić przez 7-10 dni.  

Zerwany paznokieć - kiedy jechać do lekarza?

Na ostry dyżur do najbliższego szpitala należy się zgłosić, jeśli wystąpiło skaleczenie i całkowite oderwanie paznokcia lub jeśli rozwija się duży krwiak pod paznokciem. Również każda deformacja powinna zostać obejrzana przez fachowca, by można było wykluczyć złamanie.

Odradzane jest ciągnięcie za paznokieć i próby usuwania go z łożyska. Oderwane części paznokcia lub palca trzeba owinąć w mokry, czysty ręcznik papierowy, włożyć do torebki plastikowej, a torebkę do lodu. Następnie zawieźć pakunek na ostry dyżur. Kończynę należy wcześniej owinąć w czysty ręcznik, by ograniczyć krwawienie.

W przypadku pogryzienia przez zwierzę, które spowodowało oddzielenie paznokcia, również trzeba się skonsultować z lekarzem. Ważnym punktem działania jest sprawdzenie aktualności szczepionki przeciwtężcowej.

 

Czy zerwany paznokieć odrośnie?

Zerwany paznokieć może zostać naprawiony przez lekarza i wszczepiony ponownieCzasem jednak zdarza się, że nie jest to możliwe i wówczas należy poczekać na odrośnięcie paznokcia. Paznokieć może odrosnąć, jeśli nie ma poważnych zmian w jego podstawie. Czas odrastania paznokcia u ręki to ok. 6 miesięcy. Dłużej odrasta paznokieć palca stopy. W tym przypadku szacuje się, że czas do pełnego wyrośnięcia to kilkanaście miesięcy (nawet dłużej niż rok).

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 15.07.2019.

Czytaj także:
Łuszczyca paznokci – objawy, leczenie i pielęgnacja
Grzybica paznokci – przyczyny, objawy, leczenie i zapobieganie, (zdjęcia)
Sprawdź, czy masz grzybicę paznokci!
Onycholiza – od urazu do choroby paznokcia

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA