Zalogowany jako: .   Wyloguj się

Czym jest tracheotomia?

Zobacz artykuły na temat:krtańdusznośćtchawica
Tracheotomia to otwór w tchawicy. Tracheotomia może być przeprowadzona w trybie ostrym, w stanie zagrożenia życia lub w trybie planowym, kiedy istnieje konieczność wytworzenia nowej drogi oddechowej. Na czym polega tracheotomia? Czy tracheotomia zostaje na stałe?

Anafilaksja to nagła, ciężka i dotycząca całego organizmu reakcja nadwrażliwości na czynnik dotychczas dobrze tolerowany./fot.Fotolia

Tracheotomię wykonuje się osób z przeszkodą w drogach oddechowych, u których oddychanie przez usta i nos jest niemożliwe /fot. Fotolia

Na czym polega tracheotomia?

Tracheotomia to zabieg chirurgiczny, polegający na rozcięciu, poprzecznym lub podłużnym, chrząstek tchawicy. Przeważnie wykonuje się ją na wysokości 3-4 chrząstki tchawicy, co odpowiada okolicy wyczuwalnej pod krtanią. Dokonuje się nacięcia skóry i warstw pod nią leżących, aż do uwidocznienia tchawicy. Następnie rozcina się jej chrząstki, wprowadzając do światła specjalną rurkę. Innym rodzajem wytworzenia sztucznego otworu w drogach oddechowych jest konikotomia, czyli przecięcie więzadła łączącego krtań z tchawicą, ale tą metodę stosuje się prawie wyłącznie w stanach nagłego zagrożenia życia.

Tracheotomia w trybie ostrym

Kiedy pacjent nie może oddychać, a intubacja, czyli wprowadzenie rurki do oddychania przez nos lub przez gardło jest niemożliwe, jednym z zabiegów ratujących życie może być tracheotomia. Taka sytuacja może mieć miejsce np. podczas obrzęku krtani lub uszkodzeniu górnych dróg oddechowych.

Polecamy: O czym świadczą zaburzenia oddychania?

Tracheotomia tymczasowa

Tracheotomię często wykonuje się u osób nieprzytomnych, które nie oddychają same, tylko przez rurkę intubacyjną i respirator. Jeśli stan taki się przedłuża, jest to wskazanie do wykonania tracheotomii, z uwagi na mniejszą szkodliwość prowadzenia sztucznego oddychania w ten sposób. Również w sytuacji, gdy górne drogi oddechowe są niedrożne np. w wyniku urazu lub guza, może istnieć konieczność wykonania tracheotomii.

Tracheotomia na stałe

Przez tracheotomię można jednak również oddychać samodzielnie. Do tchawicy jest wówczas wprowadzona krótka rurka, umocowana zazwyczaj wokół szyi i dodatkowo przyszyta do skóry. Wykonuje się ją u pacjentów z przeszkodą w drogach oddechowych, u których oddychanie przez usta i nos jest niemożliwe.

Taka tracheotomia wymaga szczególnej opieki. Oddychanie w ten sposób jest pozbawione fizjologicznych mechanizmów ochronnych, a także ogrzewających i nawilżających wdychane powietrze. To wszystko sprawia, że drogi oddechowe są wysuszone, co z kolei prowadzi do nadmiernej produkcji wydzieliny. Jej opróżnianie jest upośledzone, ponieważ zalegający śluz nie może być ewakuowany podczas kaszlu. Nieoczyszczone powietrze oraz nagromadzona wydzielina sprawiają, że osoba z tracheotomią jest również podatna na zakażenia dolnych dróg oddechowych. Dlatego konieczne jest częste odsysanie drzewa oskrzelowego i zachowanie zasad szczególnej higieny przy pielęgnacji rurki tracheotomijnej.

Czytaj też: Kiedy jest konieczna intubacja?


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

6 najskuteczniejszych kosmetyków do włosów

Chcesz skomentować artykuł? lub wypowiedz się jako gość:

Autor:
Komentarz:
Liczba komentarzy: 7
dodano: 10:35 2016-02-21 przez: ~gość (109.243.*.*)
jebane reklamy kurwa
dodano: 18:42 2014-06-10 przez: ~marta (89.66.*.*)
Co za bzdurny artykuł - nawet ja jako zupełny laik wiem, że tracheotomia to zabieg, a tracheostoma to dziurka, jaką robi się w jej przebiegu ...
dodano: 20:06 2013-10-22 przez: ~pedro (176.112.*.*)
można mówić jeść z tym tylko zależy jaką rurkę wstawią synfoniczną to można mówic a zwykłą to nie można wiem bo miałem to robione
 

Zobacz także:

 
 
Zamów darmowy newsletter