Gdy piasek wpadnie do oka…

Siatkówka oka/fot. Fotolia
Wymarzone lato, niezmącony spokój, obecność najbliższych, plaża, piasek... Co jednak jeśli czujemy dyskomfort w obrębie oczu, który nie pozwala na pełne radości rozkoszowanie się aktywnym wypoczynkiem? Piasek w oczach to wyjątkowo nieprzyjemne uczucie. Jak sobie pomóc?
/ 26.09.2016 13:47
Siatkówka oka/fot. Fotolia

Delikatny narząd wzroku

Jesteśmy ciągle narażeni na kontakt z substancjami, które wywołują reakcje obronne organizmu. Oczy, które osadzone są na twarzy będącej w ogromnym stopniu narażonej na działanie czynników zewnętrznych, są strukturami niezmiernie wrażliwymi. Mimo aparatu ochronnego w postaci brwi, rzęs oraz filtru łzowego, nadmiar czynników drażniących powoduje specyficzne objawy.

Zobacz też: Co zrobić przy zadławieniu lub zachłyśnięciu?

Agresywne warunki

Nawet wakacyjne popołudnie w hotelowym jacuzzi, kolacja przy świecach w pełnym makijażu czy całonocne tańce w klubie dla palaczy mogą znacznie zmęczyć oczy. Wakacje są przecież idealną okazją dla czynników drażniących! Długa podróż samolotem, na miejscu nieprzespane noce i nieznane alergeny, podczas wycieczek brak możliwości mycia rąk, piach na plaży czy pustyni, słona woda... Kiedy umysł odpoczywa, mechanizmy obronne organizmu toczą nieustanną walkę.

Tak objawia się podrażnienie

W przypadku podrażnienia oka mogą występować różnorodne objawy. Najbardziej charakterystycznym jest uczucie piasku pod powieką, które związane może być z infekcją bakteryjną. Oko może stać się zaczerwienione, może też pojawić się uczucie pieczenia lub swędzenia. Taki stan może oznaczać reakcję alergiczną.

Jeśli zaczerwienieniu towarzyszy obecność wydzieliny, może oznaczać ono infekcję bakteryjną. Czasem występuje dyskomfort w obecności światła, czyli fotofobia, które może zwiastować zapalenie jednego z odcinków oka lub nawet zaburzenia ostrości wzroku. Podrażnienie może powodować nawet zaburzenia koncentracji czy zawroty głowy, które niepokoją chorego.

Chroń oczy

Co jeśli w trakcie wymarzonego wypadu dyskomfort w obrębie oczu nie pozwala Ci na rozkoszowanie się pięknymi widokami? Jeśli objawy nie są bardzo nasilone lub jeśli doświadczasz tego stanu, postaraj się o zaopatrzenie w odpowiednie leki do swojej apteczki podróżnej.

Weź ze sobą krople do oczu, tzw. sztuczne łzy, oraz krople z dodatkiem antybiotyku bezpiecznego dla oczu. Jeśli jesteś alergikiem, pamiętaj o regularnym zażywaniu leków i unikaniu kontaktu z alergenami. Staraj się nosić okulary zarówno w trakcie pieszych wędrówek, jak i odpowiednie – podczas kąpieli. Jeśli jednak ból, uczucie drapania czy zaczerwienienie nie ustępują przez dłuższy czas, skonsultuj się z lekarzem.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA