Zalogowany jako: .   Wyloguj się

Jak pomóc w przypadku krwotoku wewnętrznego?

Zobacz artykuły na temat:krewpierwsza pomockrążeniekrwotok
Michał Janik
lekarz
Pierwsze oznaki krwotoku wewnętrznego objawiają się na tyle późno, że właściwe postępowanie w przypadku jego rozpoznania ma kluczowe znaczenie dla przeżycia chorego. Wprawdzie tylko lekarz będzie w stanie zatamować krwawienie wewnętrzne, ale warto nauczyć się co robić, zanim przyjedzie karetka.

Nieznane

Pacjent z krwotokiem wewnętrznym nie powinien pić ani jeść

Krwotok wewnętrzny – wewnątrz organizmu?

Krwotok wewnętrzny jest szczególnym rodzajem krwotoku, w którym dochodzi do wylania się krwi z uszkodzonych naczyń do przestrzeni organizmu. Przestrzenie te mogą być otwarte lub zamknięte. W przypadku tych pierwszych objawy pojawiają się dużo wcześniej, co zwiększa szanse chorego na przeżycie. Niestety, jeśli dojdzie do wynaczynienia krwi do przestrzeni zamkniętej, a w dodatku nierozciągliwej, to w wówczas stan pacjenta może pogarszać się bardzo gwałtownie.

Zobacz też: Po czym poznać krwotok?

Kiedy występuje?

Najczęstszym powodem wystąpienia krwotoku wewnętrznego są wszelkie urazy bez przerwania ciągłości skóry, np. wypadki komunikacyjne, upadki z wysokości lub samoistne pęknięcie naczynia krwionośnego (np. tętniaka).

Niestety, krwotoku wewnętrznego nie można zatamować! Niezbędna jest profesjonalna pomoc medyczna!

Czy można pomóc?

Dlatego jedyne postępowanie w przypadku krwotoku wewnętrznego, jakie jest możliwe, ma na celu zmniejszenie skutków krwawienia poprzez odpowiednie ułożenie chorego i monitorowanie jego czynności życiowych.

Zanim jednak będzie można zająć się chorym, należy niezwłocznie wezwać Pogotowie Ratunkowe.

Dalsze postępowanie w przypadku, gdy chory jest przytomny, wygląda następująco: chorego układa się płasko z lekko uniesionymi nogami ponad poziom klatki piersiowej.

Bardzo ważne jest monitorowanie jego czynności życiowych. W przypadku, gdy chory przestanie oddychać, a akcja serca ulegnie zatrzymaniu, należy rozpocząć resuscytację, czyli masaż serca (30 uciśnieć w okolicy mostkowej) na przemian ze sztucznym oddychaniem (2 oddechy usta-usta).

W przypadku, gdy chory jest nie przytomny, ale oddycha i tętno jest wyczuwalne, należy ułożyć go w pozycji bocznej bezpiecznej.

Nie wolno za to przenosić takiego chorego, podawać mu jedzenia i picia oraz zostawiać samego!

Zobacz też: Leki przeciwkrzepliwe a ryzyko krwawienia


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Co sygnalizuje zbyt niski lub zbyt wysoki poziom białych krwinek? [video]

Chcesz skomentować artykuł? lub wypowiedz się jako gość:

Autor:
Komentarz:
Liczba komentarzy: 4
dodano: 20:57 2013-03-14 przez: ~gość (79.186.*.*)
super komentarz
dodano: 19:37 2012-12-04 przez: ~koment (83.27.*.*)
super
dodano: 14:06 2012-09-14 przez: ~Atrio111 (89.229.*.*)
Jeszcze dodałbym do tego zimne okłady w miejscu krwotoku
 

Zobacz także:

 
 
Zamów darmowy newsletter