Zalogowany jako: .   Wyloguj się
Strona 1 z 2  

Jak powstaje krwiak?

Zobacz artykuły na temat:skórakrewpierwsza pomocurazkrwiak
Jak powstają krwiaki? Dlaczego siniaki zmieniają kolor? Co można zrobić, żeby krwiak zniknął jak najszybciej? Kiedy konieczna jest wizyta u lekarza? Kto jest szczególnie podatny na powstawanie krwiaków i dlaczego?

Siniak (krwiak)/fot. Fotolia

Siniak (krwiak)/fot. Fotolia

Czym jest krwiak?

Krwiak, popularnie zwany siniakiem, powstaje wtedy, gdy w jednym miejscu ciała nagromadzi się zbyt wiele krwi. Krew wydostaje się z naczyń krwionośnych i przedostaje do tkanek, gdzie rozlewa się w postaci krwiaka. Dlatego, szczególnie w początkowej fazie powstawania, krwiak może być bardzo bolesny w dotyku.

Dlaczego siniak zmienia kolory?

Może nas zastanawiać, dlaczego siniak zmienia kolory. Na początku jest czerwony, później staje się bardziej siny, a na koniec osiąga kolor żółto-brunatny.

Zmiana zabarwienia to naturalna reakcja organizmu związana z rozkładem hemoglobiny. Siniak po prostu powoli zaczyna się wchłaniać, aż w końcu znika bez śladu.

Jak powstaje krwiak?

Najczęstsze przyczyny powstawania siniaków to urazy takie jak: uderzenia, stłuczenia lub upadki. Krwiaki, które powstały w ten sposób, najczęściej są niegroźne i znikają samoistnie po około 10 dniach.

Ryzyko występowania siniaków może zostać zwiększone, jeżeli przyjmujemy niektóre leki. Należą do nich na przykład heparyna i aspiryna. Siniaki powstają też częściej u osób, które mają podwyższone ciśnienie tętnicze. Również ci, którzy cierpią na choroby zaburzające krzepnięcie krwi, mają skłonności do częstszego powstawania siniaków. Osoby takie powinny być pod stałym nadzorem lekarza i przyjmować odpowiednie leki. U nich krwiaki mogą być znacznie większe i utrzymywać się dłużej niż u osób zdrowych.

Zobacz też: Siniak, czyli krwiak - jak zmniejszyć ból?


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Co sygnalizuje zbyt niski lub zbyt wysoki poziom białych krwinek? [video]

Chcesz skomentować artykuł? lub wypowiedz się jako gość:

Autor:
Komentarz:
 

Zobacz także:

 
 
Zamów darmowy newsletter