Zalogowany jako: .   Wyloguj się
Strona 1 z 2  

Jak prawidłowo mierzyć temperaturę?

Zobacz artykuły na temat:dzieckotermometrpierwsza pomocgorączka
Temperaturę najlepiej mierzyć pod pachą, w ustach, w uchu lub w odbycie. Jak to zrobić? Ile wynosi czas pomiaru? Jak zmierzyć temperaturę małemu dziecku? Jakie objawy powinny skłonić do zmierzenia temperatury?

Mierzenie temperatury/ fot. Fotolia

Mierzenie temperatury/fot. Fotolia

Gdzie i jak prawidłowo zrobić pomiar?

Temperaturę warto zmierzyć, gdy u chorego wystąpią objawy takie jak np.

  • dreszcze,
  • wypieki na twarzy,
  • błyszczące oczy,
  • złe samopoczucie,
  • przyspieszenie tętna i oddechu.

U osoby chorej temperaturę należy mierzyć 2 razy dziennie (rano w godzinach 7–8 i po południu w godzinach 16–17).

Pomiar można wykonać w następujących miejscach:

  • w dole pachowym – termometr umieszczamy pod pachą i przez cały czas pomiaru przyciskamy go ramieniem. Prawidłowa temperatura w dole pachowym wynosi około 36,6°C. Temperatura powyżej 37,5 °C oznacza gorączkę;
  • w ustach – przed pomiarem należy odkazić termometr spirytusem salicylowym lub alkoholem spożywczym i opłukać wodą. Końcówkę wkładamy głęboko pod język i mierzymy temperaturę przy zamkniętych ustach, uważając, by nie przygryzać termometru. Normalna temperatura w ustach wynosi około 36,8 °C. Gdy wynosi powyżej 37,5 °C, można mówić o gorączce;
  • w odbycie – pomiar jest tu najdokładniejszy i zaleca się go u małych dzieci, które nie są w stanie utrzymać termometru w ustach. Prawidłowa temperatura wynosi 37,1°C, natomiast powyżej 38°C to już gorączka. Należy pamiętać, że termometrem używanym do pomiaru temperatury w odbycie nie wolno mierzyć temperatury w innych miejscach;
  • w uchu – termometry uszne mierzą temperaturę błony bębenkowej w ciągu kilku sekund. Zakresy temperatur są tu podobne jak w odbycie.

Czas pomiaru zależy od rodzaju termometru.

Temperaturę zwykłym termometrem mierzymy przez około 3–4 minuty, natomiast termometrem elektronicznym – do momentu usłyszenia sygnału dźwiękowego.

Zobacz też: Jak określić wysokość temperatury?


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

Chcesz skomentować artykuł? lub wypowiedz się jako gość:

Autor:
Komentarz:
Liczba komentarzy: 8
dodano: 09:02 2016-01-23 przez: ~gość (37.248.*.*)
W domu mamy coś takiego jak termometr 5w1 MultiTemp SANITY. Udało się kupić za 80 parę złotych. 3 lata gwarancji, pomiar bezdotykowy i wynik w ciągu sekundy. Ma dość dobrą pamięć, bo zapisuje ostatnie 20 wyników. Mam już długo i jeszcze baterii nie musiałam wymieniać.
dodano: 23:28 2015-11-27 przez: ~Edyta (188.146.*.*)
Nowoczesne termometry jak przykładowo termometr multitemp sanity pozwalają szybko i dokładnie zmierzyć temperaturę dziecka, osoby dorosłej czy temperaturę otoczenia.
dodano: 19:40 2014-04-16 przez: ~nie (78.88.*.*)
Wikipedia Wijhhh sui h h h h h
Zamów darmowy newsletter