Zalogowany jako: .   Wyloguj się
Strona 1 z 2  

Jak rozpoznać zapalenie wyrostka robaczkowego?

Zobacz artykuły na temat:zabiegbóle brzuchawyrostek robaczkowy
Podstawowymi objawami ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego są: ból w okolicy pępka, a następnie prawej kości biodrowej i podwyższona temperatura, którym mogą towarzyszyć: biegunka, wymioty, nudności, zaparcia i brak apetytu. Co robić w przypadku ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego?

Żołądek i inne organy/fot. Fotolia

Przekrój człowieka/fot. Fotolia

Czym jest zapalenie wyrostka robaczkowego?

Zapalenie wyrostka robaczkowego jest to jedna z przyczyn bólu brzucha. Rozpoznanie zapalenia wyrostka robaczkowego nie jest łatwe. Jego rozwój przypomina formowanie się ropnia.

Istnieje niebezpieczeństwo, że wyrostek może pęknąć, zalewając całą jamę brzuszną i rozprowadzając tym samym zakażenie prowadzące do zapalenia otrzewnej.

Przy szybko rozwijającym się zapaleniu wyrostka robaczkowego do jego pęknięcia może dojść przed upływem 24 godzin. Bardzo ważna jest wczesna kontrola lekarska.

Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego

Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego może się pojawić między 5. a 40. rokiem życia. Jest to najczęstsza choroba jamy brzusznej objawiająca się bólem w okolicy pępka, któremu towarzyszą nudności i (rzadko) wymioty. Z każdą godziną ból narasta, zmieniając swoje położenie i przechodząc w okolicę prawego dołu biodrowego. Narastający ból sprawia, że chory leży z podkurczonymi nogami lub na prawym boku. Temperatura ciała wzrasta, ale nie przekracza 37,5–38oC.

Objawy ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego są różne i mogą znacznie odbiegać od tych wyżej wymienionych. Przebieg tej choroby u dzieci jest bardzo gwałtowny, natomiast u osób dorosłych objawy są często słabsze. Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego wymaga niezwłocznej konsultacji z lekarzem i operacji.

Jeśli zaobserwujemy objawy świadczące o tej chorobie, należy niezwłocznie udać się do szpitala. Surowo wzbronione jest podawanie środków przeczyszczających i przykładanie ciepłych okładów na brzuch. W czasie oczekiwania na pogotowie można położyć nad prawym biodrem zimny okład lub worek z lodem.

Zobacz też: Jak pokonać wzdęcia?


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

Chcesz skomentować artykuł? lub wypowiedz się jako gość:

Autor:
Komentarz:
Liczba komentarzy: 19
dodano: 22:08 2015-07-22 przez: ~gość (37.47.*.*)
K
dodano: 11:32 2015-04-26 przez: ~gość (31.183.*.*)
też tak i nie polecam masakra o 2 w nocy była jak się to zaczęło a narazie to był fałszywy alarm i mi tego wyrostka nie wycieli
dodano: 19:49 2015-04-20 przez: ~mysza (87.207.*.*)
Mnie zapalenie otrzewnej nie ominęło, ból był okropny, nie mogłam się ruszać, sikać, sama się podnieść czy ubrać. Po operacji nie bylo lepiej, męczyło mnie nawet siedzenie czy wyjscie do toalety. kilka dni na kroplówce. Nikomu tego nie zycze i dziekuje Bogu, ze to przezylam.
Zamów darmowy newsletter