Jak rozpoznać zapalenie wyrostka robaczkowego? Objawy ataku wyrostka

wrzody żołądka fot. Adobe Stock
Podstawowymi objawami ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego są: ból w okolicy pępka, a następnie prawej kości biodrowej i podwyższona temperatura, którym mogą towarzyszyć: biegunka, wymioty, nudności, zaparcia i brak apetytu. Co robić w przypadku ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego?
/ 06.09.2018 11:35
wrzody żołądka fot. Adobe Stock

Czym jest zapalenie wyrostka robaczkowego?

Zapalenie wyrostka robaczkowego jest to jedna z przyczyn bólu brzucha. Jego rozpoznanie nie jest łatwe, a jego rozwój przypomina formowanie się ropnia.

Istnieje niebezpieczeństwo, że wyrostek może pęknąć, zalewając całą jamę brzuszną i rozprowadzając tym samym zakażenie prowadzące do zapalenia otrzewnej.

Przy szybko rozwijającym się zapaleniu wyrostka robaczkowego do jego pęknięcia może dojść przed upływem 24 godzin. Bardzo ważna jest wczesna kontrola lekarska.

Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego

Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego może się pojawić między 5. a 40. rokiem życia. Jest to najczęstsza choroba jamy brzusznej objawiająca się bólem w okolicy pępka, któremu towarzyszą nudności i (rzadko) wymioty.

Z każdą godziną ból narasta, zmieniając swoje położenie i przechodząc w okolicę prawego dołu biodrowego. Narastający ból sprawia, że chory leży z podkurczonymi nogami lub na prawym boku. Temperatura ciała wzrasta, ale nie przekracza 37,5–38oC.

Objawy ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego są różne i mogą znacznie odbiegać od tych wyżej wymienionych. Przebieg tej choroby u dzieci jest bardzo gwałtowny, natomiast u osób dorosłych objawy są często słabsze. Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego wymaga niezwłocznej konsultacji z lekarzem i operacji.

Jeśli zaobserwujemy objawy świadczące o tej chorobie, należy niezwłocznie udać się do szpitala. Surowo wzbronione jest podawanie środków przeczyszczających i przykładanie ciepłych okładów na brzuch. W czasie oczekiwania na pogotowie można położyć nad prawym biodrem zimny okład lub worek z lodem.

Jak pokonać wzdęcia?

Objawy zapalenia wyrostka

Rozpoznawalnym objawem zapalenia wyrostka robaczkowego jest ostry (ciągły bądź napadowy) ból brzucha wyczuwany najpierw w okolicy pępka, a później nad prawą kością biodrową.

Bólowi towarzyszą wymioty, zaparcia lub biegunka, gorączka i brak apetytu. Ból nasila się przy podnoszeniu prawego kolana i przy wyciąganiu prawej nogi do tyłu, jak również przy chodzeniu i kaszlu.

Wyrostek zlokalizowany nietypowo wiąże się z ostrym bólem w okolicach: nadbrzusza, linii środkowej, dolnej lewej części brzucha oraz pod żebrami.

W gabinecie lekarskim

Lekarz, badając pacjenta, ugniata delikatnie jego brzuch, starając się wyczuć po prawej stronie wrażliwe na ucisk miejsce. Żeby mieć pewność co do stanu zapalnego zaleca się badanie krwi (podwyższona liczba białych krwinek wskazuje na zakażenie). W takim przypadku lekarz kieruje chorego na badanie chirurgiczne przez odbytnicę, które ostatecznie pozwoli rozpoznać przypadek.

Po rozpoznaniu stanu zapalnego wyrostka robaczkowego konieczny jest zabieg chirurgiczny polegający na wycięciu wyrostka. Zabieg ten wykonany w porę chroni nas przed ropnym zapaleniem otrzewnej. Obecnie zabieg wycięcia wyrostka robaczkowego przeprowadza się laparoskopowo, co wiąże się z krótszym czasem rekonwalescencji.

Dowiedz się więcej o zapaleniu wyrostka robaczkowego z naszego forum medycznego.

Zobacz też:
Kiedy należy wyciąć wyrostek robaczkowy?
Atak wyrostka robaczkowego: operacja czy antybiotyk?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA