Zalogowany jako: .   Wyloguj się

Kołatanie serca - czy to coś groźnego?

Anna Gąsiewska
Lekarz medycyny
Kołatanie serca to subiektywne, nieprzyjemne uczucie, które może oznaczać przyspieszenie bądź nierówną pracę serca. Kołatanie najczęściej jest objawem chorobowym, ale może pod wpływem pewnych czynników wystąpić także u osób zdrowych.

Czerwona kokardka to symbol solidarności z osobami żyjącymi z HIV oraz AIDS

Kołatanie serca może być wynikiem migotania przedsionków serca, hipoglikemii, anemii lub nadczynności tarczycy

Co powoduje kołatanie serca?

Te czynniki to: wysiłek fizyczny, emocje, stres, czy niektóre leki, takie jak: glikozydy naparstnicy, beta-mimetyki, azotany czy adrenalina. Uczucie kołatania serca może być wywołane przez narkotyki (w tym przez amfetaminę czy kokainę), ale także takie substancje jak kofeina, nikotyna. U osób uzależnionych od alkoholu mogą pojawić się w momencie jego odstawienia.

Zobacz też: Jak pomóc, gdy ktoś ma zawał serca?

Rodzaje kołatania serca

Kołatanie serca można podzielić na napadowe i nienapadowe. Napadowe kołatanie to takie, które zaczyna się nagle i szybko i w taki sam sposób ustępuje. Tego typu uczucie kołatania najczęściej oznacza migotania bądź trzepotanie przedsionków.

Kołatanie nienapadowe cechuje się stopniowym przyspieszaniem i ustępowaniem. Najczęściej jest wywołane tachykardią zatokową, czyli po prostu przyspieszoną czynnością serca. Kołatanie nie zawsze ograniczone jest do klatki piersiowej, niektórzy chorzy odczuwają je np. w szyi, co również jest cenną informacją dla lekarza.

Kto je odczuwa i dlaczego?

Oprócz różnego rodzaju arytmii na uczucie kołatania serca mogą uskarżać się chorzy z niedokrwistością, wysoką gorączką, w ciąży, z nadczynnością tarczycy, z hipoglikemią czyli obniżonym stężeniem glukozy we krwi. Inne spotykane przyczyny to podwyższone bądź obniżone stężenia wapnia oraz magnezu we krwi. Kołatanie serca oraz uczucie gorąca to także częsta dolegliwość kobiet w okresie menopauzy.

Zobacz też: Czym jest tamponada serca?

Jak można pomóc?

Ze względu na fakt bardzo różnorodnych przyczyn tego jednego objawu trudno jest znaleźć jeden sposób postępowania. Najlepiej jest się udać do swojej przychodni, gdzie lekarz zleci podstawowe badania w tym elektrokardiogram i na tej podstawie będzie mógł postawić wstępne rozpoznanie oraz wdrożyć odpowiednie leczenie.

Jeśli jednak uczuciu kołatania towarzyszą takie niepokojące objawy jak duszność, ból w klatce piersiowej, omdlenie lub choćby zasłabnięcie należy wezwać zespół ratownictwa medycznego.

Dowiedz się więcej o kołataniu serca z naszego forum medycznego.


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Kuchnia Anny Jurksztowicz: surówka z kapusty

Chcesz skomentować artykuł? lub wypowiedz się jako gość:

Autor:
Komentarz:
Liczba komentarzy: 27
dodano: 21:39 2016-05-22 przez: ~ami (188.146.*.*)
Czy kołatane serca zagraża życiu jeżeli ktoś jest po 3 zawałach baj pasach i kilku krotnej koronografi
dodano: 02:47 2015-10-21 przez: ~Sowa (72.91.*.*)
Wszystkie te kolatania serca sa spowodowane chorobami Tarczycy i nadnerczy/Adrenalina/Lekarzom najlatwiej powiedziec ,ze to nerwica.Zrobcie testy na hormony tarczycy!
dodano: 17:51 2015-09-08 przez: ~Matylda (46.29.*.*)
Ja się zawsze boję o moje serduszko, teraz od dłuższego czasu stosuję Gold Omega 3 i czuję się lepiej i mniej martwię się o moje problemy z sercem. Osobiście bardzo polecam, ja kupuję ten z Olimp Labs. Poleciła mi go mama :)
 

Zobacz także:

 
 
Zamów darmowy newsletter