Stopnie zagrożenia lawinowego według TOPR

Jak uniknąć lawiny?/fot. Fotolia
Góry przykryte kołdrą białego puchu, a w tle drewniane chatki i las sosen. Ten zimowy krajobraz może nas wprowadzić w chwilę nostalgii. Jednak będąc w górach należy być czujnym. Jak przygotować się na górską wędrówkę, by bezpiecznie wrócić do domu?
/ 16.01.2013 11:43
Jak uniknąć lawiny?/fot. Fotolia

Stosujmy metodę ograniczonego zaufania

Wędrówki zimą zazwyczaj odbywają się w stronę schronisk. Należy wiec pamiętać, że części gór powyżej wytyczonych szlaków, są zazwyczaj zasypane. Kierujmy się przetartymi ścieżkami, lecz nie bądźmy pewni bezpieczeństwa danego szlaku. Możemy jedynie przypuszczać, że ktoś, kto wędrował tą drogą posiadał wiedzę topograficzną.  Przewidywał zagrożenia i bezpiecznie wytyczył szlak. Jeśli zdecydujemy się iść po czyichś śladach, nie możemy robić tego bez zastanowienia. Wędrujmy, lecz pamiętajmy o bezpieczeństwie.

Wiedza w małym palcu niezbędna do górskich wycieczek

Aby nie doprowadzić do wypadku lawinowego, konieczna jest spora wiedza na temat tego zagrożenia. Podstawą jest zapoznanie się z aktualnym, tzn. ogłoszonym na dany dzień, stopniem zagrożenia lawinowego. Należy porównać je z zapisami w tabeli. W krajach alpejskich obowiązuje pięciostopniowa skala. Im wyższy stopień, tym większe zagrożenie.

Stopnie zagrożenia lawinowego według TOPR

TOPR dzieli zagrożenia lawinowe na:
• I małe,
• II umiarkowane,
• III znaczne,
• IV duże,
• V bardzo duże.

Zobacz także: Szczypiący mróz, czyli odmrożenia w górach

Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego

W tym przypadku pokrywa śniegowa jest na ogół utrwalona i stabilna. Samorzutne zejście lawin małych jest możliwe jedynie przy śniegach mokrych.
Mechaniczne wyzwolenie zsuwów jest możliwe na ekstremalnie stromych stokach, jedynie przy bardzo dużym obciążeniu.

Jak postępować?

Bardzo strome stoki oraz rozległe pola śnieżne bezpiecznie jest przechodzić pojedynczo. Należy unikać miejsc z nawianym śniegiem.

II typ zagrożenia lawinowego – typ umiarkowany

II typ zagrożenia lawinowego oznacza, że pokrywa śniegowa jest umiarkowanie stabilna.bMożliwość mechanicznego wyzwolenia lawiny pojawia się przede wszystkim na bardzo stromych stokach i przy dużym, dodatkowym obciążeniu Na niektórych stokach możliwe jest wyzwolenie zsuwu średnich rozmiarów już przez pojedynczego człowieka.

Jak postępować?

W przypadku zagrożenia typy II zaleca się rezygnację z wędrówek po węższych stokach. Należy uważać na nagromadzony, przewiany śnieg. Jeśli już trafimy na strome stoki, to poruszajmy się ostrożnie i pojedynczo, z zachowaniem bezpiecznych odległości (minimom 10 metrów).

Typ III oznacza zagrożenie znaczne

W przypadku III stopnia zagrożenia lawinowego stabilność pokrywy śniegowej jest krytyczna. To oznacza samoistne i mechaniczne wyzwolenie się lawiny już na wielu stromych stokach. Na stromych stokach jest możliwe mechaniczne wyzwolenie lawiny, nawet już przy małym obciążeniu dodatkowym.

Jak postępować?

Zaleca się rezygnację z poruszania się pod i po stokach o większym niestronieniu. Należy przemieszczać się pojedynczo z zachowaniem bezpiecznych, dużych odległości (min.15-20 m). Bezpieczne poruszanie się wymaga dużego doświadczenia i umiejętności. Zaleca się wyjścia tylko pod opieką profesjonalnego przewodnika.

Polecamy: Od zmarznięcia do martwicy

Zagrożenie lawinowe IV=duże niebezpieczeństwo

w tym przypadku prawdopodobieństwo samoistnego i mechanicznego wyzwolenia lawiny wynosi niemal 100%. Mechaniczne wyzwolenie lawiny jest bardzo prawdopodobne już na umiarkowanie stromych stokach, przy małym obciążeniu. Możliwe jest także samorzutne schodzenie dużych lawin.

Jak postępować?

Zaleca się nie wychodzić w teren wysokogórski oraz zrezygnować z poruszania się w partiach niższych.

Typ V oznacza bardzo duże zagrożenie

Mamy do czynienia z katastrofalną sytuacją! Wszystko z powodu bardzo słabo utrwalonej pokrywy śniegowej. Należy spodziewać się samorzutnego schodzenia wielu dużych lawin.
W takich okolicznościach przyrody poruszanie się w terenie jest zazwyczaj niemożliwe.

Wielkość lawin- definicje międzynarodowe

  1. Typ I. przesunięcie śniegu bez niebezpieczeństwa zasypania. Stosunkowo mało niebezpieczne dla ludzi tor lawiny 50 metrów.
  2. Typ II. małe zagrożenie lawinowe. Lawina zatrzymuje się na stoku i może zasypać, zranić lub zabić człowieka. Tor lawiny 100 metrów. średniej lawiny. Gdy dobiega do końca stoku, może zburzyć mały budynek.
  3. Typ III. To typ średniej lawiny. Gdy dobiega do końca stoku, może zburzyć mały budynek.
  4. Typ IV to lawina duża, która osiąga dno doliny. Może zniszczyć kilka budynków lub fragment lasu

Informacja przede wszystkim

Gdy dojdzie do wypadku pamiętajmy o powiadomieniu GOPR-u lub TOPR-u o zaistniałym wypadku. Kiedy sami nie odnajdziemy zasypanego, dotrą tam ratownicy z odpowiednim sprzętem.

Zwróć uwagę: Jak przeżyć w zimnej wodzie?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA