Trucizny wokół nas

porządki, sprzątanie, kobieta, detergenty, fot. Fotolia fot. Fotolia
Wszystko w nadmiarze szkodzi i staje się trucizną. Są jednak substancje, które nawet w niewielkiej ilości są dla nas śmiertelne, np. żrące kwasy i zasady, jad węży, niektóre alkohole, czad i grzyby. Co w naszym codziennym życiu jest więc trujące i co robić, gdy się zatrujemy?
/ 06.09.2011 13:10
porządki, sprzątanie, kobieta, detergenty, fot. Fotolia fot. Fotolia

Alkohole - które są trujące?

  • Etylenowy (etanol) – leczenie objawowe, podtrzymywanie podstawowych funkcji życiowych, trzeba uważać, żeby pacjent nie zachłystnął się wymiocinami, nie znamy odtrutki.
  • Metylenowy (metanol) – dla człowieka jest śmiertelną trucizną, dlatego jak najszybciej trzeba wezwać lekarza. Leczenie polega na podtrzymywaniu podstawowych funkcji życiowych, odtrutką jest etanol.
  • Glikole (zwłaszcza śmiertelnie toksyczny glikol etylenowy) – płukanie żołądka ma sens tylko w okresie 30 minut od spożycia, zaleca się natychmiastowe sprowokowanie wymiotów, podanie węgla aktywowanego, zabezpieczenie funkcji życiowych i koniecznie kontakt z pogotowiem lub ośrodkiem ostrych zatruć.

Zobacz też: Zatrucia i trucizny - vademecum

Co jeszcze jest trujące?

  • Chlor – ma silne żrące działanie, chorego trzeba jak najszybciej wynieść ze strefy skażenia, tlenoterapia, dekontaminacja oczu i skóry, podtrzymywanie podstawowych funkcji życiowych, nie znamy odtrutki.
  • Kwasy żrące – można podać trochę wody do picia, w zatruciach wziewnych wynieść ze skażonego miejsca, w doustnym nie wolno płukać żołądka ani podawać substancji zobojętniających. Leczenie polega na utrzymywaniu podstawowych funkcji organizmu oraz łagodzeniu bólu.
  • Zasady żrące – przy zatruciu wziewnym należy wynieść ze strefy skażonej i poddać tlenoterapii. W zatruciu doustnym nie wolno płukać żołądka, podawać płynów (można ewentualnie zwilżyć usta), środków neutralizujących oraz węgla aktywowanego. Leczenie łagodzące objawy oraz podtrzymujące podstawowe funkcje organizmu.
  • Tlenek węgla (czad) – wyniesienie ze skażonej atmosfery, poddanie tlenoterapii, łagodzenie objawów i podtrzymywanie podstawowych funkcji życiowych.
  • Środki do czyszczenia muszli klozetowych –należy oczyścić jamę ustną z pozostałości spożytych środków, natychmiast rozcieńczyć wodą lub mlekiem, wezwać lekarza.
  • Środki do mycia naczyń – rzadko stanowią przyczynę zatruć, jak w przypadku wszelkich środków pieniących się nie wywołujemy wymiotów, możemy natomiast popić jakimś napojem.
  • Grzybyzatrucia grzybami są w większości niegroźne. Do najbardziej trujących, często śmiertelnie, należą: muchomor sromotnikowy oraz jego odmiany: jadowity i wiosenny. W przypadku zatrucia wezwać lekarza, który przeprowadzi płukanie żołądka i poda węgiel aktywowany. Leczenie oparte głównie na podtrzymywaniu podstawowych funkcji życiowych i łagodzeniu objawów.
  • Zatrucia przez jad owadów – należy zwilżyć miejsce użądlenia amoniakiem lub roztworem nadmanganianu potasu (utlenienie trucizny), nałożyć popiół z papierosa. Następnie usunąć żądło i założyć okład schładzający.
  • Jad żmii zygzakowatej – jest to jedyny jadowity wąż w Polsce, może zaatakować w obronie lub w momencie nadepnięcia na ogon. Bardzo szkodliwe są wszystkie manipulacje wokół rany: wysysanie, nacinanie itp. Zaczerwienione miejsce należy przykryć gazą, unieruchomić kończynę. W momencie pojawienia się objawów takich jak rozszerzanie obrzęku lub zaburzenia świadomości, należy podać antytoksynę (surowicę przeciwjadową) i pozostawić w szpitalu na obserwacji.
  • Jad zwierząt tropikalnychw celu uzyskania informacji na temat odpowiedniego postępowania i antidotum należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub ośrodkiem ostrych zatruć.

Zobacz też: Zatrucie - jak udzielić pomocy?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA