Udar mózgu – jak udzielić pomocy?

Udar mózgu – jak udzielić pomocy?
Udar mózgu oznacza nagle występujące zaburzenie czynności mózgu, które trwa dłużej niż 24 godziny i jest wywołane przyczynami naczyniowymi, czyli zaburzonym krążeniem mózgowym.
/ 10.10.2010 22:03
Udar mózgu – jak udzielić pomocy?

Objawy udaru mózgu zależą od tego, która struktura (część tego organu) została objęta niedokrwieniem. Najczęściej są to symptomy, takie jak: zaburzenia mowy, porażenie dolnej części twarzy objawiające się opadającym kącikiem ust. Pojawić się może porażenie, niedowład jednej połowy ciała, zaburzenia czucia, niekiedy nagłe, silne bóle głowy lub mdłości, a nawet utrata przytomności

Podobnie przebiegające zaburzenia, ale trwające mniej niż 24 godziny, to przemijający napad niedokrwienia mózgu.

Zobacz też: Kołatanie serca - czy to coś groźnego?

Wezwać pomoc

Udar mózgu jest stanem bezpośredniego zagrożenia życia. W jego przebiegu może dojść do zaburzeń oddychania oraz czynności serca. Udar mózgu wymaga szybkiego rozpoznania i niezwłocznego zastosowania odpowiedniego leczenia. Dlatego najważniejszym zadaniem świadka tego typu zdarzenia jest możliwie jak najszybsze wezwanie zespołu ratownictwa medycznego. Dzięki temu chory będzie mógł być szybko przewieziony do szpitala, najlepiej z oddziałem specjalizującym się w leczeniu udarów mózgu.

Zobacz też: Jak rozpoznać udar mózgu?

Postępowanie

Niestety bez specjalistycznego sprzętu i leków nie można odwrócić zaburzeń ukrwienia mózgu. Świadek zdarzenia jest mimo to zobowiązany to obserwowania chorego i reagowania w przypadku zaburzeń podstawowych funkcji życiowych, takich jak oddech. Pacjenta przytomnego należy ułożyć w pozycji z lekko uniesionym tułowiem na około 30 stopni. 

  • Pacjenta nieprzytomnego najlepiej ułożyć w pozycji bocznej, która zapobiegnie wystąpieniu niedrożności dróg oddechowych oraz ewentualnemu zachłyśnięciu się treścią pokarmową w przebiegu wymiotów.
  • Pacjentom z podejrzeniem udaru nie należy samodzielnie podawać nic do ust (leków, napojów). Ze względu na zaburzenia neurologiczne może być zaburzony odruch połykania.
  • Jeśli chory jest nieprzytomny i nie oddycha nawet po udrożnieniu dróg przez odchylenie głowy do tyłu należy rozpocząć resuscytację krążeniowo-oddechową, czyli masaż serca i sztuczne oddychanie.

Zobacz też: Zaburzenia krążenia

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!