Pierwsza pomoc w krajach tropikalnych

Koralowiec zaradzi promieniom UV/fot. Fotolia
Wakacje w tropikach lub inne wyjazdy do dalekich krajów rozwijających się stwarzają liczne zagrożenia dla zdrowia, a nawet życia, wśród których najpopularniejszymi są: malaria, denga, odwodnienie, biegunka oraz zranienia. Jak udzielać wówczas pierwszej pomocy? Co spakować do apteczki przed wyjazdem?
/ 04.10.2016 13:33
Koralowiec zaradzi promieniom UV/fot. Fotolia

Czy wiesz, co robić?

Gdy wybierasz się w daleką podróż, musisz zdawać sobie sprawę z istniejących zagrożeń. Pierwsza pomoc w zakresie chorób mających większą częstotliwość w krajach rozwijających się nie jest wcale łatwa. Pamiętaj, że na wyjeździe możesz być jedyną osobą, która wie, co robić.

Tropik groźny dla Polaka

W krajach rozwijających się istnieje dużo większe (niż w pozostałych krajach) ryzyko zachorowania na niektóre choroby. W takich miejscach spotkać się możesz zarówno z biegunką podróżnych i otarciami skóry, jak i chorobami typowo zakaźnymi (jak malaria czy denga).

Najważniejsza w tych i podobnych przypadkach jest profilaktyka. Warto jednak wiedzieć co robić w sytuacji, gdy okaże się ona nieskuteczna.

Zdany na siebie

W przypadku zagrożenia może okazać się, że przywieziona przez Ciebie „na wszelki wypadek” apteczka będzie najbardziej pewnym źródłem czystych i sprawdzonych leków. Możesz wszak spotkać się z brakiem możliwości wezwania jakiejkolwiek opieki medycznej i karetek w związku z brakiem systemu nagłej opieki zdrowotnej.

Szybki ratunek

Gdy wyjeżdżasz do krajów o odmiennych warunkach klimatycznych, nie zapomnij o dobrym ubezpieczeniu zdrowotnym.

Twoja apteczka powinna zawierać skład leków:

  • przeciwzapalnych,
  • antybiotyków,
  • chemio profilaktykę przeciwmalaryczną,
  • wyrównujące poziom elektrolitów,
  • specyficzne dla danego regionu.

Nie zapuszczaj się samodzielnie w nieznane Ci okolice. Dowiedz się gdzie znajduje się szpital najbliższy miejscu Twojego pobytu. W wielu przypadkach dowiezienie poszkodowanego do szpitala będzie najskuteczniejszym postępowaniem jakie możesz mu zapewnić.

Zobacz też: Apteczka podróżnika

Biegunka podróżnych

Jedną z najczęstszych chorób rejonów tropikalnych jest biegunka podróżnych. Co możesz zrobić? Zaleca się picie dużych ilości wody butelkowanej, najlepiej uzupełnionej proszkami wyrównującymi poziom elektrolitów. Niezbędny w niektórych przypadkach może okazać się antybiotyk.

Gdy chory jest odwodniony, a nawadnianie jest niemożliwe (np. z powodu wymiotów), przewieź go do szpitala.

Zranienia

W krajach rozwijających się bardzo łatwo o skaleczenia i rany, których poziom zabrudzenia będzie jednak zdecydowanie wyższy niż w warunkach polskich.

Pamiętaj przed wyjazdem o profilaktyce przeciwtężcowej (szczepienia) a do apteczki zabierz wodę utlenioną, plastry i bandaże.

Zobacz też: dział Urazy i złamania

Uwaga, gorączka!

Podczas tropikalnych wakacji boimy się najbardziej chorób przebiegających z gorączką, jak malaria i denga.

Każde zwiększenie temperatury ciała powyżej 38 stopni powinno być skonsultowane z lekarzem, szczególnie gdy gorączka ma przebieg nietypowy lub pojawia się tylko o jednej porze dnia. Powikłania mogą być poważne, więc nie ryzykuj!

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA