Zalogowany jako: .   Wyloguj się
Strona 1 z 2  

Wymiotowanie krwią – co robić?

Krwawe wymioty mogą świadczyć zarówno o podrażnieniu ścian przełyku, jak i poważnej chorobie żołądka, jelit, wątroby lub śledziony. Wymiotowanie krwią może też wskazywać na nowotwór. Co robić, gdy zaczynamy wymiotować krwią? Kiedy należy skonsultować się z lekarzem?

Wymioty/fot. Fotolia

Wymioty/fot. Fotolia

Wymiotowanie czy plucie krwią?

Przede wszystkim trzeba odróżnić krwawe wymioty od plucia krwią.

Krwawe wymioty to wymioty zabarwione krwią lub zawierające jej niewielkie skrzepy, które mogą przypominać fusy od kawy.

Jeżeli krwawe wymioty występują u osób z zaburzeniami psychicznymi, dobrze jest upewnić się, że rzeczywiście jest to krew, a nie wymioty zabarwione na przykład czerwonym winem lub sokiem. Osoby z zaburzeniami często posuwają się do takich kroków, aby zwrócić na siebie uwagę otoczenia.

Krew w wymiotach świadczy zazwyczaj o chorobie żołądka, jelit, wątroby lub śledziony. Krew pochodzi najczęściej z górnego odcinka przewodu pokarmowego, czyli miejsca od przełyku do dwunastnicy.

Skąd bierze się krew?

Krew, którą możemy dostrzec w wymiotach, pochodzi z górnego odcinka przewodu pokarmowego. Rozpoczyna się on w jamie ustnej, a kończy na dwunastnicy. Najważniejszym jego elementem jest żołądek.

Krwawe wymioty najczęściej oznaczają poważną chorobę jednego z odcinków przewodu pokarmowego. Może to być na przykład duże owrzodzenie, które powstało na ścianie przewodu pokarmowego, najczęściej w żołądku lub dwunastnicy.

Wymioty mogą być też objawem choroby nowotworowej przełyku lub żołądka, mogą świadczyć o procesach zapalnych w przewodzie pokarmowym lub o nadżerce na jednej ze ścian żołądka.

Jeżeli w wymiotach zaobserwujemy krew, może ona również wskazywać na pęknięcie żylaków przełyku. Najczęściej wiążą się one z poważnym uszkodzeniem wątroby.

Nie powinniśmy jednak martwić się na zapas, gdyż krwawienie może pochodzić z przełyku i być spowodowane przez podrażnienie jego ścian uporczywymi wymiotami. Pamiętajmy jednak, że przed wykonaniem serii badań nigdy nie wiemy, skąd bierze się krew. Nie lekceważmy więc tego objawu.

Zobacz też dział Krwawienie


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Czym są markery nowotworowe? [video]

Chcesz skomentować artykuł? lub wypowiedz się jako gość:

Autor:
Komentarz:
Liczba komentarzy: 4
dodano: 23:14 2016-01-06 przez: ~gość (89.79.*.*)
Ja kiedys mialem zygi
dodano: 17:34 2015-06-02 przez: ~GICA ZYGAJ (83.20.*.*)
HEJ KOTKU
dodano: 12:34 2015-03-18 przez: ~madzia (164.126.*.*)
wymiotowałam wczoraj z krzepami i z biała śliną co to oznacza, boli mnie brzuch piersi oraz nerki oraz przełyku coś mnie boli a jak dotykam to to gorzej mnie zaczyna bolec, CO Mam zrobić z tym
 

Zobacz także:

 
 
Zamów darmowy newsletter