Jak używać trójkąta ostrzegawczego?

Ocena miejsca zdarzenia powinna być pierwszą czynnością, wykonaną przed przystąpieniem do udzielania pierwszej pomocy
Trójkąt ostrzegawczy jest obowiązkowym wyposażeniem każdego samochodu i służy do ostrzegania innych kierowców i sygnalizowania, by zachowali szczególną ostrożność. Czy wiesz, jak prawidłowo używać trójkąta ostrzegawczego? W jakiej odległości od samochodu należy go ustawić?
/ 20.04.2012 11:07
Ocena miejsca zdarzenia powinna być pierwszą czynnością, wykonaną przed przystąpieniem do udzielania pierwszej pomocy

Jakie są funkcje trójkąta ostrzegawczego?

Każdy pojazd samochodowy powinien być wyposażony w trójkąt odblaskowy, który pełni funkcję ostrzegawczą, ma na celu sygnalizowanie innym pojazdom miejsca postoju uszkodzonego samochodu.

Obowiązek przewożenia trójkąta w samochodzie został określony rozporządzeniem Ministra Infrastruktury.

Brak trójkąta skutkuje mandatem w wysokości od 50 do nawet 200 złotych, natomiast nieprawidłowe oznakowanie miejsca postoju w przypadku awarii – mandatem w wysokości 300 złotych.

Gdzie ustawić trójkąt?

Awarię samochodu należy sygnalizować włączeniem świateł awaryjnych. Ważna jest odpowiednia odległość, w jakiej trójkąt odblaskowy powinien zostać umieszczony na drodze za pojazdem. Dużą rolę odgrywa tu miejsce, w którym pojazd się zatrzymał:

  • na obszarze zabudowanym postój sygnalizujemy wtedy, gdy jest on zabroniony, a trójkąt ostrzegawczy umieszczamy za pojazdem w odległości nie większej niż 1 m. Jeśli samochód nie ma świateł awaryjnych, należy zapalić światła pozycyjne;
  • poza obszarem zabudowanym, oprócz włączenia świateł, musimy wiedzieć, że samochód ustawiamy jak najbliżej prawej krawędzi jezdni, a trójkąt ostrzegawczy w odległości od 30 do 50 m za pojazdem;
  • na drodze ekspresowej i autostradzie pojazd zatrzymujemy na poboczu, a trójkąt ostrzegawczy ustawiamy w odległości 100 m za pojazdem.

Zobacz też: Jak pomóc po wypadku?

Gdzie kupić trójkąt?

Trójkąt ostrzegawczy nie jest drogi. Bez problemu można go kupić na stacji benzynowej, w supermarkecie czy sklepie internetowym. Producenci samochodów dołączają trójkąt ostrzegawczy do fabrycznego wyposażenia. Jeśli jednak kupujemy pojazd na giełdzie czy w komisie, zdarza się, że tego przedmiotu brakuje.

Przepisy nie określają, gdzie trójkąt ostrzegawczy powinien być przewożony. Warto jednak umieścić trójkąt w samochodzie w miejscu dostępnym, by w razie potrzeby nie wyjmować wszystkich bagaży.

Należy pamiętać o tym, że trójkąt ostrzegawczy informuje kierowców o potencjalnym zagrożeniu, dlatego warto go umieszczać nawet w przypadku wymiany koła.

Zobacz też: Jak wybić szybę w samochodzie, w którym jest poszkodowany?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA