Zatrucie środkami czystości - niebezpieczeństwo w domu

Zatrucie środkami czystości - niebezpieczeństwo w domu
Dom to oaza spokoju i bezpieczeństwa – myślimy. Czy aby na pewno? Środki czystości, których używamy do sprzątania, bywają jednak śmiertelnie niebezpieczne. Przez to, że skład detergentów jest unowocześniany i chemicznie przetwarzany, staje się źródłem szkodliwych dla zdrowia substancji.
/ 22.10.2010 10:24
Zatrucie środkami czystości - niebezpieczeństwo w domu

Magiczny świat detergentów

Żywe kolory, ciekawe rysunki i nietypowy zapach mogą stać się istotnym punktem zainteresowania drepczących maluchów. Ciekawe świata 2-4 latki, pełne energii a jednocześnie nieświadome ryzyka, zapędzając się do łazienki czy pod zlewozmywak odkrywają tajemniczą krainę rozmaitości. Krainę niebezpieczną i trującą. Od Ciebie i Twojej przezorności zależy więc bezpieczeństwo Twojej pociechy.

Zobacz też: Jak pomóc przy zatruciu?

Granulki, które mieszkają pod ziemią

Szczególnie niebezpieczne dla dzieci jest spożycie środków do udrażniania rur, których drobne kulki wyglądają jak cukiereczki. Mają one potwornie żrące działanie na układ pokarmowy, powodują przedziurawienie przełyku i żołądka, a komplikacje towarzyszą pacjentowi już do końca życia.

Oryginalne opakowanie - gwarancja bezpieczeństwa

Dorośli ulegają zatruciu w zupełnie innym mechanizmie. Przecież nikt o zdrowych zmysłach nie wypiłby płynu do podłogi. Domyślamy się wszyscy, że ma nieprzyjemny smak i może zniszczyć nasz organizm. Co jednak, jeśli w butelce od ulubionego napoju męża znalazł się przelany przez żonę z oryginalnego opakowania taki płyn?

Zanim ofiara się zorientuje, zdąży nabrać łyk paskudnej cieczy i umieścić go łykiem w żołądku. Efekt zatrucia murowany! Oryginalne opakowania dodatkowo zawierają system zabezpieczeń chroniących je przed otwarciem przez małe dziecko.

Czysty dom, zdrowa rodzina

To, co możesz zrobić dla swojej rodziny, to przechowywanie środków czystości poza zasięgiem dzieci. Chowaj je w wysoko zawieszonych szafkach, zamykanych z blokadą lub na kluczyk. Nie pozwalaj dziecku używać płynów żrących nawet przy pomocy w porządkach do czasu, kiedy zrozumie zagrożenie. Produkty takie przechowuj zawsze w oryginalnych opakowaniach. Nie odklejaj etykiet i nie przelewaj zawartości do innych butelek.

Używając żrących środków, nie zamykaj sprzątanego pomieszczenia, ponieważ opary mogą poparzyć drogi oddechowe. Stosuj rękawiczki, by ochronić skórę przed reakcjami alergicznymi i podrażnieniem.

Widząc, że bliska Ci osoba połknęła szkodliwą substancję, nie zwlekaj, udaj się na izbę przyjęć najbliższego szpitala w celu płukania żołądka. Pomóż lekarzom w ustaleniu składu i najkorzystniejszego antidotum przywożąc ze sobą opakowanie.

Zobacz też: Czy to zatrucie?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA